DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)


Diş beyazlatma (Bleaching) çeşitli nedenlerden dolayı mine ve dentin tabakasında oluşan renklenmelerin giderilerek dişlerin ağartırılma işlemidir. Dişlerin doğal renkleri çay, kahve, sigara vb. tüketimine bağlı olarak zamanla koyulaşır. Sadece diş taşı temizliği ile bu renklenme giderilemez. Dişlere porselen vs. yaptırmak yerine daha sağlıklı ve koruyucu olan diş beyazlatma işlemi yapılır ve bu işlem sonunda dişlerin durumuna bağlı olarak 3-7 tona kadar açılabilir. İki farklı beyazlatma yöntemi vardır.

Ofis tipi- Bu yöntem diş hekimi tarafından klinik ortamında uygulanır. Dişlerin üzerine beyazlatma jeli sürüldükten sonra ışık verilerek aktive edilir. İstenilen beyazlığa ulaşana kadar işlem birkaç seans halinde uygulanır.

Ev tipi- Bu işlem evde hastanın kendisi tarafından uygulanır. Kişiye özel şeffaf plak üretilir. Bu plakların içerisine beyazlatma jelinden sürülerek, yatmadan önce takılır ve tüm gece (toplam 10 saat) ağızda kalır. Böylece siz uyurken dişleriniz beyazlar. Bu işlem yaklaşık bir ila iki hafta arası sürer. Beyazlık kalıcılığı kullanıma bağlı olarak (çay, kahve, sigara tüketimi) 1-2 yıl kadar sürer.BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Çavdar Ortodonti Kliniği