ORTODONTİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ


Ortodontik Tedaviler

HAREKETLİ APAREYLER

Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği ''Aparey'' adı verilen aletlerdir. Genelde erken dönemde basit ortodontik anomalilerin tedavisi için kullanılır.

SABİT APAREYLER

Sabit apareyler, braketlerin ve tellerin kullanıldığı ve dişlerin üzerine monte edilen sabit bir sistemdir.

METAL BRAKETLER

En klasik braket tipidir. Hasta tabiriyle en çok belli olan braket tipidir.

ESTETİK (SERAMİK) BRAKETLER

Estetik braketlerin seramik ve kompozit olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Metal braketlere oranla ağız içerisinde daha az görünürler.

SELF LIGATING BRAKETLER (KAPAKÇIKLI)

DAMON SYSTEM

Ortodonti dünyasının geliştirdiği son braket tipi denilebilir. Klasik braketle kıyaslandığında, temizliği çok daha kolay olup daha hijyeniktir.

LİNGUAL TEDAVİ- İNCOGNİTO SİSTEM

Bu teknikte braketler dişlerinizin ön yüzeyleri yerine arka yüzeylerine konulur. Böylelikle dışardan bakıldığında tedavi olduğunuz belli olmaz.

ŞEFFAF PLAK- INVISALIGN

Şeffaf plak yani telsiz ortodonti tedavisi, klasik metal veya porselen teller kullanılmadan, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak uygulanan ortodontik tedavidir. İnvisalign şeffaf plak tedaviniz, neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde şeffaf plaklardan (alignerlardan) oluşur. Bu şeffaf plakları (alignerları) iki haftada bir sıradaki seri ile değiştirirsiniz. İnvisalign Şeffaf plaklar gün içerisinde yaklaşık 20-22 saat kullanılmalıdır. Her şeffaf plak (aligner) sizin dişleriniz için özel üretilir. Her bir şeffaf plağı (aligneri) değiştirdiğinizde, dişleriniz azar azar, her hafta hareket eder, ta ki doktorunuz tarafından belirlenen final pozisyonuna ulaşana kadar. Bu teknolojiyi kullanırken bilgisayar yazılımları daha siz tedaviye başlamadan önce tedavi sırasındaki değişimi ve tedavi sonrasındaki durumunuzu gösterebilir ki bu da sizin kendinizi daha ilk baştan rahat etmenizi sağlayacaktır.

İNVİSALİGN ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ BANA UYGUN MU ?

Şeffaf plakları istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz. Bir düğüne gittiğinizde, önemli bir toplantıya katıldığınızda onları çıkarıp daha sonra tekrar takarak tedavinizi aksatmadan hayatınıza devam edebilirsiniz. Şeffaf plakların kullanımı çok kolaydır. Görünüşünüzü değiştirecek bir gülümseme için hazırsanız cevap İnvisalign şeffaf plak. Etrafta çok seçenek olmasına rağmen, hiçbir tedavi sistemi İnvisalign kadar rahatça işe yarar değildir. İnvisalign ile, aralıklı dişlerin (diastema), derin kapanışların (deep bite), ters kapanışların (cross bite), gömülü dişlerin sürdürülmesi ve çapraşık dişlerin tedavisi mümkündür. İnvisalign şeffaf plaklar günlük hayatınıza müdahale etmeden gülüşünüzü değiştirmenin en iyi yoludur. ŞEFFAF PLAK- İNVİSALİGN FİYATI NEDİR ? Fiyatının sizler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak her kişinin durumu kendine özel olduğu için toplam tedavi fiyatı da kişiye (vakaya) göre değişken olur. Sizin için gerekli tedavinin belirlenmesi ve tedavi planıyla fiyatının ortaya çıkması için sizi kliniğimize bekleriz.

ÇOCUKLAR İÇİN ŞEFFAF PLAK TEDAVİSİ- ''INVISALIGN FIRST''- ''INVİSALIGN TEEN''

''İnvisalign first'' tedavisi, karışık dişlenme dönemindeki çocuk hastalara yöneliktir. Klasik müteharrik apareylerin yerine geçmiştir. İnvisalign first şeffaf plakaları, daimi dişlerin tamamının sürmesinden önce faz 1 tedavisi gören, süt dişleri ve daimi dişlerin bir karışımı olan erken karışık dişlenme dönemindeki çocuk hastalar için özel olarak geliştirildi. İnvisalign first şeffaf plakları dental ark formunun gelişimini düzenlemek ve sürmekte olan daimi dişler için alan yaratmak için tasarlandı. Ayrıca bu tedavi yöntemi, dental arkların gelişimi, ark genişletme, boşluklar yer darlığı, A-P düzeltimi, estetik hizalama, diş protrüzyonları ya da arklar arasındaki oklüzal çatışmaların mevcut olduğu durumlarda da kullanılabilir.

''İnvisalign Teen'' tedavisi ise gençlerin yaşam tarzlarını hiç kısıtlamadan dişlerini düzeltmeye yönelik ortodontik tedavi seçeneğidir. İnvisalign Teen, özel olarak üretilmiş bir dişi şeffaf plaklardan oluşur ve dişler arasındaki boşlukların yanı sıra aşırı çapraşıklık, açık kapanış, kesicilerin birbirini fazla örtmesi gibi hafiften şiddetliye doğru farklı sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. İnvisalign şeffaf plakları ile gençler gülümsemelerini, acısız ve kısa bir sürede şekillendirebilir. Böylelikle yaşamlarında herhangi bir aksama olmadan arzuladıkları gülüşe kavuşabilirler ve geleceği heyecanla bekleyebilirler.
BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Çavdar Ortodonti Kliniği