ÇOCUK DİŞ HEKİMİ (PEDODONTİ)


Çocuk diş hekimliği, özel sağlık bakımı ihtiyacı olan çocuklar da dahil olmak üzere, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemi boyunca koruyucu ve tedavi edici ağzı bakımı sağlayan yaşa göre tanımlanmış bir uzmanlık alanıdır. Yaşa özel bir uzmanlık alanı olmakla birlikte;

. Koruyucu diş tedavileri (fissür örtücü, flor uygulaması),
. Koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler (İnvisalign First),
. Dental travma yönetimi,
. Süt ve daimi diş dolguları,
. Ampütasyon (kısmi kanal tedavisi) ve kanal tedavisi,
. Rejeneratif endodontik tedaviler,
. Paslanmaz çelik kron ve zirkon kuron uygulamaları ile
. Diş çekimi işlemlerinin
. Koltukta ya da sedasyon ve genel anestezi altında yapılan tedavilerini kapsamaktadır.

PEDODONTİSTE İLK NE ZAMAN GİDİLMELİ ?

Çocuklarda ilk dişin sürmesinden itibaren altı aylık takipler önerilmektedir.

SÜT DİŞLERİN DEĞİŞİM ZAMANI ?

Alt ön kesici dişlerde ortalama 6 yaşında başlayıp, 12 yaşında üst ikinci büyük azıların sürmesi ile sona erer.

DİŞLER NE ZAMAN VE NASIL FIRÇALANMALI ?

Dişlerin sabah ve akşam olmak üzere (günde iki kez), diş ve diş eti arasına yerleştirilen diş fırçası 45 derecelik açıyla konumlandırılarak, dairesel hareketler ile 2 dakikalık sürede fırçalanması önerilmektedir. İlk dişin sürmesiyle başlanması gereken diş fırçalamada kullanılacak florlu diş macununa, diş hekimi tarafından çürük risk değerlendirilmesi yapılarak karar verilirken, 3 yaşına kadar sürüntü şeklinde uygulanması gereken diş macunu, 3 yaşından sonra bezelye büyüklüğünde uygulanabilir. Çocuklar için geliştirilmesi gereken ince motor beceriler arasında bulunan diş fırçalama, 4-5 yaşlarına kadar ebeveyn tarafından, 5-9 yaşına kadar ebeveyn gözetiminde yapılması ideal olandır.

SÜT DİŞLERİNİN ÖNEMİ ?

süt dişleri, daimi dişler sürene kadar ağız içerisinde doğal yer tutucu görevi görürken, çocukların konuşma, beslenme, büyüme ve psikolojik gelişimine katkı sağlamaktadır.

KORUYUCU UYGULAMALAR ?

Koruyucu uygulamalar, çürük olmayan ve/veya kavitasyonsuz (çukurlaşmamış) çürük lezyonlarının olduğu dişlerin destekleyici tedavilerle (flor uygulamaları, fissür örtücü vb.) korunmasının ya da ilerlemesini engellemeyi amaçlayan işlemlerdir.

FLOR UYGULAMASI NEDİR ?

Flor uygulamaları diş çürüğünden korunmada önemli bir yer tutmaktadır. Avrupa ve Amerikan çocuk diş hekimi akademileri tarafından başarılı bir destekleyici olduğu onaylanan flor uygulamaları profesyonel uygulama ve bireysel uygulama olarak iki kategoriye ayrılmaktadır. Profesyonel uygulamalar, klinik ortamda diş hekimi tarafından gerçekleştirilen uygulamaları içerirken uygulamanın sıklığı hastanın çürük riskine bağlı olarak değişmekte olup genellikle 6 ayda bir uygulama gerekmektedir. Günlük kullanılan florlu diş macunları ise en yaygın bireysel uygulamalardandır.

FİSSÜR ÖRTÜCÜ NEDİR ?

Fissür örtücüler, diş çürüğünden korunmada süt ve sürekli dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki çürüğe neden olan bakteri çoğalmasını engelleyerek koruyucu görev yapmak üzere geliştirilen uygulamalardır.BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Çavdar Ortodonti Kliniği